Paša za oči, balzam za dušo, sveži zrak za um in užitek za telo. Družini Altenberg in zvezdniškemu arhitektu Hadi Teheraniu je s projektom „ATMOSPHERE by Krallerhof“ uspelo ustvariti pravi biser. Tri schachermayerjeve stranke so imele ključno vlogo pri realizaciji in izvedbi arhitekturnih sanj. Pri uresničevanju teh »sanj« pa je bilo v 90 odstotkih uporabljen lokalni material, dobavljiv v območju 50 kilometrov. Gerhard Altenberger: »Uporabljeni so bili samo beton, steklo, les in marmor, ki so bili dobavljivi v naši regiji. Skratka uporabljen je bil zelo osnovni material. Na gosta vpliva že samo občudovanja vredna arhitektura. Še posebej smo ponosni, da smo pri tem projektu sodelovali izključno z lokalnimi podjetji in viri. In tako nismo ustvarili le arhitekturnega mejnika, temveč smo poskrbeli tudi za ekonomski razvoj salzburške regije.«
Nagrada Stahlbaupreis (nagrada avstrijskega združenja za jeklogradnjo)
Nad vsem pa kraljuje mojstrovina iz jeklene konstrukcije, nežna krivina, ki se zliva s salzburško pokrajino. Podjetje Oberhofer je leta 2023 za ta projekt upravičeno prejelo nagrado avstrijskega združenja za jeklogradnjo (Stahlbaupreis). Stavba je sestavljena iz ukrivljene in stopničaste strešne konstrukcije, ki se kot zelena streha zlije s pokrajino. Prehodi med notranjostjo in zunanjostjo so tekoči. Z dolžino 94 metrov, širino 28 metrov in višino več kot 11 metrov ter 190 tonami jekla so bile ideje zvezdniškega arhitekta uresničene. Michael Stritzinger, komercialni direktor v podjetju Oberhofer Stahlbau: »Zaradi zelo odprte, občutljive in vbijajoče osnove ter številnih statičnih dejavnikov je bila potrebna dobro premišljena in zelo natančna konstrukcija. Potrebovali smo vse naše strokovno znanje in izkušnje iz področja gradnje mostov, da smo lahko zagotovili natančno izdelavo in pravočasno montažo. Zato nosilna konstrukcija ni sestavljena iz dveh enakih sestavnih delov.«
Olimpijsko plavanje
Na festivalu lokostrelstva poleti 2022 se je v 50 metrov dolgem in 5,5 metra širokem neskončnem bazenu iz inoxa podjetja Heidenbauer še vrtel odojek. Danes lahko gostje zdravilišča uživajo v neverjetnem panoramskem razgledu na »Štajersko morje« in gore okoli Leoganga, medtem ko se potopijo v olimpijski bazen. Bazen iz inoxa štajerskih strokovnjakov za bazene podjetja Heidenbauer iz Bruck na Muri (Bruck an der Mur) je vgrajen v naravno kopalno jezero s površino 5500 m2. Jezero je bilo napolnjeno samo enkrat in sicer iz lastnega izvira zdravilišča. S pomočjo naravnega cikla izhlapevanja in padavin se tako količina vode v jezeru uravnava sama. Bazen pa se pozimi ogreva z lesnimi odpadki in žagovino iz lokalne žage. Johannes Sommer s podjetja Heidenbauer: »Gre za en sam velik bazen, ki je bil vgrajen v betonski kalup, s približno 24,5 tone visokokakovostne inox pločevine. Naravno jezero je bilo napolnjeno šele po vgradnji bazena. Gre za neskončni bazen (Infinity-Pool), kjer voda teče čez prelivni rob v spodnji bazen, od tam pa jo črpajo nazaj v zgornji bazen. Ker pa je voda vedno vodoravna, mora biti prelivni rob na milimeter natančno vodoraven po celotnem robu bazena, ki sicer meri 111 metrov. Na daljših straneh bazena je bilo potrebno pod vodo vgraditi LED-barvne svetlobne trakove. Vse skupaj 100 metrov.« V tla bazena sta vgrajeni dve pokrivni bazenski plošči: ob aktiviranju se odpreta dve talni električni loputi iz katerih popolnoma samodejno izstopita pokrivni plošči in pokrijeta celoten bazen z vodno površino 275 m2.
Leseni občutek deluxe
Novo zdravilišče v Krallerhofu je bilo uradno odprto poleti 2023 in je sinonim za vrhunsko sprostitveno doživetje. To poudarja tudi notranja arhitektura stavbe: podjetje Pagitsch GesmbH iz Tamswega v Lugauu je bilo pri tem projektu odgovorno za lesene lamelne konstrukcije in viseče strope. Za tridimenzionalni leseni lamelni strop, dolg 5,20 metrov z montažno dolžino do 18 metrov so uporabili avstrijski lipov les. Rupert Pagitsch (generalni direktor): »Projekt Krallerhof je bil zelo neobičajen projekt, zlasti zaradi kratkega časa gradnje in načrtovanja. Vizualizacija in načrti so bili narejeni v 3D, zato jih je bilo potrebno za potrebe CNC-rezkalnega stroja vse programirati v 2D. Vsako posamezno lamelo je bilo potrebno posamezno programirati, nato rezkati in nato tristransko polakirati z lakirnim strojem, ki sem ga sam razvil. Skupaj je bilo montirano približno 350 m2 lipovega lesa, vezanega v obliki lamel debeline 40 mm.«
Svoj oazo miru najbolje opiše Gerhard Altenberger sam: »Človek in pogled v naravo so zdaj spet v trendu. Miren in preprost prostor, svetle barve s svetlim lesom in surovi beton izžarevajo eleganco. Telo, um in duša najdejo tu popoln mir in sprostitev.«
Več informacij
* Jezero Grundlsee, imenovano tudi "Štajersko morje", je največje naravno jezero avstrijske Štajerske.
Opomba redakcije: predstavljena so avstrijska podjetja.
(Autor: Aleksandra Mittoni, )