Vsi Praksa

Hiša prihodnosti

Strohboid-hiše so drugačne. Tako vizualno kot tudi glede njihovega ekološkega odtisa, ki ga skorajda ni. © Strohboid, Rene Gaens, Florian Matzi

#PRAKSA | V Theresienfeldu pri Wiener Neustadtu trenutno gradijo najbolj trajnostno hišo tega časa.Podjetje Strohboid je ekipa naprednih mislecev, ki želijo revolucijo v gradbeništvu. Hišo prihodnosti gradijo v Avstriji, ogljično nevtralno iz lokalnih in zelo kakovostnih materialov in zanje značilnim dizajnom.

Vsi ljudje bi morali živeti v hišah, ki so brez umetnih in škodljivih snovi. To je filozofija podjetja Strohboid.Ime podjetja je sestavljeno iz dveh besed: Stroh ('slamica') stoji za slamo, glino (nem. Lehm) in les (nem. Holz), beseda Boid pa obliko paraboloid. Fritz Walter in Max Schade sta imela to idejo že kot študenta. Pred osmimi leti sta v okviru svoje magistrske naloge na Tehnični univerzi v Gradcu zasnovala leseno hišo lahke gradnje in s tem postavila temelje za prvi prototip za podjetje Strohboid. Podjetje je bilo ustanovljeno leta 2018. Danes izdelujejo hiše serijsko na 2000 kvadratnih metrih in izvažajo v države, kot so Nemčija, Hrvaška, Portugalska in ZDA.

Boljši kot električni avtomobili

Hiše Strohboid so drugačne, tako vizualno kot tudi glede ekološkega odtisa, ki ga skorajda ni. V Avstriji proizvajajo ogljično nevtralne, patentirane TÜV-certificirane zunanje prostore, ki se lahko uporabljajo skozi celo leto. To so veliki paviljoni in glamping šotori pa vse do gorskih koč in brunaric. Za izdelavo se uporabljajo samo lokalni in zelo kakovostni materiali. Max Schade: »Naše izdelke je mogoče v celoti reciklirati in razstaviti, za izdelavo konstrukcije svojega lesenega paviljona potrebujemo na primer samo en kubični meter lesa.«

Max Schade pravi, da želijo prevetriti gradbeništvo: »Če bi gradbeni sektor prešel na obnovljive, naravne materiale, bi se lahko globalne emisije CO2 zmanjšale za do 30 odstotkov. To je več kot prehod na električne avtomobile. Potencial je torej velik, le izkoristiti ga je treba. Strohboid je ekipa vizionarjev. Model gorska koča, ki je bil predstavljen letos, smo izdelali kot majhno hišo (tiny house), ki je primerna za bivanje tudi pozimi. Tukaj trajnostna arhitektura sreča prefinjeno obliko, tehnično natančnost in veliko stabilnost.«

Zdrži do 8 m snega in veter s hitrostjo 160 km/h ter ima zvočno in toplotno izolacijo do temperature minus 25 stopinj Celzija. V Mont Sanctuary Krest v Severni Karolini, ZDA, bodo letos postavili podobni gorski koči, kot so paviljon in glamping šotori v letovišču. Schachermayer je zanesljiv partner inovativnega podjetja iz Gradca, ki poleg E-orodij in ročnega orodja dobavlja tudi pohištveno in stavbno okovje, vijake za lesene konstrukcije in še veliko več. Podjetje se je iz svojega začetka, ko je delovalo predvsem na avstrijskem in nemškem trgu, že zdavnaj mednarodno razširilo: v Koloradu butični hotel sprejema svoje goste v 240 m2 velikem paviljonu podjetja Stohboid, na Hrvaškem pa se letos odpira naravno letovišče v bližini Plitvičkih jezer z enajstimi glamping šotori in paviljonom Made by Strohboid.

Sanje o stadionu

In ne bo se končalo s hišicami in paviljoni. Podjetje Strohboid je razvilo prvi dosledno trajnostni gradbeni sistem za ikonografske stavbe v prosti obliki vseh velikosti in razponov. Max Schade: »Pogosto nas sprašujejo, ali je gorska koča na voljo tudi z večjo površino. Na tem že intenzivno delamo.« Lastnika gresta celo korak dlje in pravita, da je v prihodnosti vse mogoče: od majhnih hiš do olimpijskih stadionov. Max Schade: »Želiva pokazati, da lahko ekološka arhitektura ustvari prostore, o katerih si običajno ne upamo niti sanjati. Hitreje, ko bo gradbena industrija ukrepala na tem področju, bolje bo za naše okolje.«

Opomba redakcije: predstavljeno je avstrijsko podjetje.

Več informacij www.strohboid.com

( )