Sem s pivom, sem s pivom ali pa padem dol – nemška ljudska pesem iz 19. stoletja se še vedno poje na festivalih, Oktoberfestih ali stadionih. In potem mora iti hitro, saj z gostinskega vidika ni nič slabšega za posel, kot je dolga vrsta s preveč žejnimi gosti. Tako sta razmišljala tudi gostinca z Dunaja Ludwig Kleinlehner in Thomas Schuller, ki sta leta 20213 za Wiener Wiesn festival potrebovala hitro rešitev – v dobesednem pomenu – pove Ernst Koller, poslovodja podjetja Beerjet: »Potrebovali smo visokozmogljiv točilni sistem za hitro polnjenje točenega piva, saj z ročnim točilnim sistemom nismo mogli obvladovati 4500 gostov, ki so prišli v naš šotor med 18.00 in 18.30. Prvi prototip Beerjet 6 je bil takoj pravi uspeh. Ideja je postala uspešen poslovni model vse do danes.«
Iz stiske v vrlino
Podjetje Steellook Metalltechnik GmbH je bilo poleg že od prve minute: kot rešitelj in vlagatelj. Prve prototipe in osnovno obliko proizvodne različice je razvilo podjetje Steellook. Ernst Koller: »Za konstrukcijo in izdelavo prvega prototipa smo imeli na voljo le tri tedne, zato je podjetje Steellook noč in dan delalo na prototipu in tako zagotovilo na dan otvoritve Wiener Wiesn festivala 2013 funkcionalen točilni sistem.« Podjetje Steellook je še danes del razvojne ekipe podjetja Beerjet, kot kompetenten partner za rešitve v vseh zadevah, povezanih z obdelavo kovin, razvojem izdelkov in izdelavo sistemov. Podjetje Steellook se osredotoča predvsem na 3D-načrtovanje, izdelavo in montažo na vseh področjih obdelave pločevine in kovin. Izdelava sistemov poteka na LVD-strojih.
6 piv po pol litra v 9 sekundah
Popolno samodejno točenje v rekordnem času. Beerjet vam naredi kakršno koli pivo želite: od piva s skoraj brez pene za angleški trg do piva s 50-odstotno peno, špricarje ali pijače mešane s pivom – vse je mogoče. Tudi nenavadne zahteve je mogoče suvereno izpeljati, pravi Ernst Koller: » Sistem Beerjet smo uporabili na festivalu gina in tonika v Angliji. V štirih dneh smo s pomočjo sistema natočili 240.000 gin tonikov. Nismo pričakovali, da bomo natočili tako veliko količino pijače, vendar nas veseli, da je bila stranka zadovoljna.« Sistem Beerjet potrebuje za šest velikih piv šest sekund, kar pomeni 2400 pol litrskih piv na uro. To je svetovni rekord! Točenje in čiščenje potekata popolnoma samodejno s pritiskom na gumb. Naprava Beerjet tako nadomesti več kot deset točilnih pip, saj je tehnologija, ki stoji za sistemom, izpopolnjena do najmanjše podrobnosti, pravi Ernst Koller: »Celoten razvoj, konstrukcija in montaža izdelka potekajo v podjetju. Ključna komponenta naprave Beerjet je cevni sistem, katerega je cilj stopnja napolnjenosti približno dve tretjini zmogljivosti. Preostala ena tretjina pa se uporabi kot blažilec tlaka CO2 – podobno kot posoda za zrak, ki je pomembna osnova za hitro in nadzorovano polnjenje. Najpomembnejši del naprave pa je sistemska programska oprema s številnimi funkcijami, ki poenostavijo uporabo. Ne morem iti v podrobnosti, saj menimo, da je sistemska programska oprema poslovna skrivnost.«
20 prototipov
Toda za dobre stvari je potreben čas, tudi če ne gre za točenje piva. Od prvega prototipa leta 2013 je bilo razvito še 20 prototipov, vsak od njih je bil boljši. Leta 2015 pa je bila lansirna na trg serijska proizvodnja naprave Beerjet. Podjetje dobavlja trenutno v 18 držav. Naprava se izdeluje izključno v Avstriji. Ernst Koller: »Na to smo še posebej ponosni. Beerjet je izključno avstrijski izdelek.« Prvi koraki izdelave naprave potekajo v podjetju Wöss LadenbauGmbH v Schenkenfeldenu. Stefan Elmer von Steellook: »Deli okvirja in ohišja naprave so izdelani z laserskimi rezalniki in stiskalnicami, ki jih nato sestavimo do konca. LVD-stroji nudijo visoko razvito tehnologijo obdelave pločevine. Za visoko natančnost, ki jo zahtevamo, pa upravljajo stroje strokovnjaki. Poleg tega pa pri nas igra pomembno vlogo zanesljivost dobave. Podjetje Wöss iz Schenkenfeldna lahko izpolni vse naše zahteve in je zato postalo naš zanesljivi dobavitelj.
Opomba redakcije: predstavljeno je avstrijsko podjetje.
VEČ INFORMACIJ O PROJEKTU
(Autor: Aleksandra Mittoni, )