Najstarejša miza, ki je bila narejena v Montafonu je stara 230 let in je last družine Juen. Miza je v družini že stoletja in prav to je skrivnost uspeha miz iz Montafona, nam v pogovoru pove mizar iz Vorarlberga: »Mize so večne. Miza se prenaša iz roda v rod kot družinski kos.«
Lokalni les
Prvotno je bila miza Montafon kvadratna, z lomljenimi robovi in s ploščo iz skrilavca na sredini. Tako je bilo mogoče postaviti vročo ponev neposredno na mizo ali pisati na ploščo s kredo. Značilni so prefinjeno izdelani vložki v vseh barvah in vrstah lesa. Za izdelavo mize se uporablja le lokalni les, kot je les hruške, češnje, hrasta, bukve, oreha, bresta ali javorja. Vsaka miza je edinstvena, vse je izdelano ročno, brez CNC-rezkalnega stroja. Markus Juen stavi na kombinacijo sodobnih idej in stare obrti: »Lahko črpam iz desetletja starih izkušenj mojih prednikov in, naravnost povedano, preproste omare lahko izdela vsakdo, zato mi je pomembno, da se stara obrt obdrži.«
Miza 2.0
Markus Juen živi za staro obrt; že tri generacije je miza Montafon pomemben steber mizarstva v družinskem podjetju v St. Gallenkirchu. Vendar zna združiti tradicijo in sodobnost, kot le malokdo drug. Sam je na primer izdelal mizo Montafon 2.0, ki je še posebej priljubljena pri njegovih mlajših strankah. Markus Juen: »Dnevni prostor se nenehno spreminja, zato sem se omejil pri izdelavi mize na najpomembnejše: sodobna miza, ročno izdelana s poševnimi kovinskimi nogami in ploščo iz skrilavca na sredini.«
Ländle namesto Dunaja
Po končanem študiju notranjega načrtovanja in oblikovanja pohištva se je Markus Juen želel preseliti na Dunaj, kjer je imel že imel ponudbo za delo. Toda njegov bodoči delodajalec mu je svetoval: »Pojdi domov in za eno leto prevzemi domači posel, potem pa lahko še vedno prideš nazaj k nam. To je bilo leta 1999. Danes, 22 let pozneje, je s srcem in dušo še vedno doma in ustvarja v domači mizarski delavnici. 300-letne tradicije se ne izbriše kar tako. Markus Juen je danes mojster tradicionalnega in sodobnega: »Motivira me zadovoljstvo stranke in sijaj v njenih očeh, ko vidim, da kos pohištva ali oprema za sobo natančno ustreza njenim zamislim ali da je še boljša, kot si je predstavljala. To je bilo vedno moje vodilo in to lahko najbolje uresničim tukaj, v svojem podjetju.«
Dedek Otto
Idejo, da bi začeli izdelovati mize Montafon, je dobil dedek Markusa, Otto Juen, in to po naključju. V vaški gostilni njegovih starih staršev Gemse v St. Gallenkirchu so bile za goste postavljene doma narejene mize Montafon, ki so kmalu postale zelo priljubljene pri gostih. Tako je dedek oživil staro obrt, oče Raimund Juen pa jo je nadaljeval. Danes je mize Montafon mogoče najti po vsem svetu, njegove stranke pa prihajajo iz vsega sveta. V zvezdni deželi Vorarlberg je mogoče najti mize v številnih gospodinjstvih, saj za pravega lastnika mize Montafon velja, da »kdor jo ima, ta jo ne da«. Starejša kot je miza, bolj dragocena in lepa je. To je prava trajnost. »Markus Juen je imel službo že na Dunaju, vendar se je vrnil v družinsko podjetje: danes je vesel, da je to storil. Vsaka miza Montafon je načrtovana in ročno izdelana z ljubeznijo do podrobnosti v mizarski delavnici Juen.
VEČ INFORMACIJ: www.handwerk-design.at
(Autor: Aleksandra Mittoni, )